CS Universitatea Craiova, învinsă la limită de campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad

Echipa de fotbal CS Universitatea Craiova a fost învinsă de campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad, cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri, pe SVK Arena din Kirchbichl, în stagiul de pregătire din Austria.

Unicul gol al partidei a fost marcat de fundașul român Cosmin Moți (86), dintr-un penalty acordat după faultul lui Drăghici asupra lui Marcelinho.

CSU a jucat de la egal la egal până spre final cu formația de la sud de Dunăre și a avut o bară transversală prin Andrei Ivan, în min. 53.

Antrenorul italian Devis Mangia a început cu Calancea — Vlădoiu, Popov, Kelic, Briceag — Mateiu, Screciu — Gustavo, Băluță, Bancu — A. Ivan, potrivit site-ului oficial al clubului din Bănie. În repriza a doua au evoluat Calancea (L. Popescu, 62) — Dimitrov, Barthe, Kelic (Hreniuc, 60), Briceag (Al. Popescu, 78) — Mateiu (Drăghici, 78), Screciu (Buzan, 62) — Gustavo (Bărbuț, 62), Băluță (R. Petre, 72), Bancu (Jurj, 62) — A. Ivan (Burlacu, 62; Bîrzan, 82).

Ludogoreț a început cu Santos — Cicinho, Plastun, Terziev, Vasilev — Campanharo, Dost, Vura — Quixada, Keșeru, Joao Paulo. La pauză au survenit mai multe schimbări, între cei introduși pe teren fiind și fundașul român Cosmin Moți.

CSU Craiova a pierdut și primul meci amical, tot în fața unei formații bulgare, vicecampioana ȚSKA Sofia, cu 2-4, după ce a condus cu 2-0.

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

1 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...