CSAT se reunește marți pentru analizarea proiectului de buget privind instituțiile din domeniul securității naționale

CSAT se reunește marți pentru analizarea proiectului de buget privind instituțiile din domeniul securității naționale

Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT) se reunește marți în vederea analizării proiectului de buget pentru instituțiile din domeniul securității naționale.

Președintele Klaus Iohannis a decis săptămâna trecută convocarea acestei ședințe a CSAT după ce proiectul de buget pentru instituțiile din domeniul securității naționale, transmis de Guvern, a fost primit vineri după-amiază la Secretariatul CSAT.

Guvernul se reunise vineri pentru discutarea proiectului de buget pentru anul 2017 .

Administrația Prezidențială a precizat vineri că Executivul a decis, în acest an, să acționeze fără să se coordoneze cu CSAT, stabilind unilateral agenda de aprobare a proiectului de buget pe 2017 privind instituțiile din domeniul securității naționale.

Guvernul își va susține punctele de vedere în privința proiectului de buget pe anul 2017 în ședința CSAT de marți, a afirmat duminică premierul Sorin Grindeanu.

"Vom merge marți, la CSAT (...) Vă spun cu toată fermitatea, ca să nu existe surprize. Ne susținem punctele de vedere și nu există schimbări. Asta este viziunea noastră pentru bugetul pe anul 2017", a declarat Sorin Grindeanu.

Ședința CSAT va avea loc la ora 12,30 la Palatul Cotroceni și este prima reuniune la care participă membrii Guvernului Grindeanu.

AGERPRES


populare
astăzi

1 CTP critică atitudinea lui Drulă după alegerile din Capitală: schimbare de ton care „dezgustă”

2 Corina Caragea, luată prin surprindere în vacanța din Doha: „Te măriți cu mine? Du-te dracu!”

3 Avertismentul unui politolog / „În Federatia Rusă se înmulțesc semnele unei mobilizări generale mascate”

4 Reuters, despre alegerile din București: „Va exista o schimbare în echilibrul de putere”

5 De ce au pierdut PSD și USR alegerile în Capitală. Analiza lui Traian Băsescu