CSM a decis ca şeful DLAF Marius Vartic să revină la DNA

Secţia pentru procurori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii a decis marţi încetarea detaşării la Departamentul pentru lupta antifraudă (DLAF) a procurorului Marius Vartic şi revenirea acestuia la Direcţia Naţională Anticorupţie.

Procurorul Vartic este cel care a făcut cerere la CSM de încetare a detaşării la DLAF şi continuarea activităţii la Direcţia Naţională Anticorupţie - nivel central.

Marius Cătălin Vartic a fost numit, în iulie 2016, şef, cu rang de secretar de stat, al Departamentului pentru lupta antifraudă - DLAF, pentru o perioadă de 5 ani, printr-o decizie a premierului de la acea vreme Dacian Cioloş.

Departamentul pentru lupta antifraudă - DLAF este o structură cu personalitate juridică, în cadrul aparatului de lucru al Guvernului, în coordonarea prim-ministrului. AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

3 Așa o fi? / Foraje eșuate pentru OMV în Marea Neagră, lângă Neptun Deep

4 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă

5 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică