CSM: Trei candidaţi propuşi pentru funcţii de conducere la PG, DNA şi DIICOT - avize pozitive

Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a avizat marţi pozitiv numirea lui Cătălin Ranco Piţu în funcţia de procuror-şef al Secţiei parchetelor militare din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Totodată, Secţia a avizat pozitiv şi numirea Mădălinei Scarlat în funcţia de adjunct al procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, dar şi a Oanei Daniela Pâţu - ca adjunct al procurorului-şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism.

Conform procedurii, Consiliul Superior al Magistraturii acordă un aviz consultativ. După obţinerea acestuia, CSM urmează să înainteze propunerile preşedintelui Klaus Iohannis. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

2 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

3 Așa o fi?

4 Un italian a refuzat să întrețină relații sexuale cu soția, iar femeia l-a reclamat la 112. Cum a motivat respingerea

5 „Suntem conduşi de Olguţa şi Claudiu Manda, asta este realitatea. Cea mai ascultată voce din partid nu este Sorin Grindeanu”