CSM trimite preşedintelui Iohannis propuneri de pensionare pentru 45 de judecători

Secţia pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a decis, joi, înaintarea către preşedintele Klaus Iohannis a unor propuneri de eliberare din funcţie prin pensionare a unui număr de 45 de judecători.

Printre magistraţii care au depus cerere de pensionare şi au fost aprobate de Secţie se numără Valentin Horia Şelaru şi Simona Cristina Neniţă, judecători la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Catrinel Gianina Andrieş, judecător la Curtea de Apel Suceava, Cipriana Mihaela Poiană, judecător la Curtea de Apel Iaşi, Angela Rădulescu, judecător la Curtea de Apel Craiova, Monica Mioara Costea şi Marinela Daniela Petrovici, judecători la Curtea de Apel Constanţa. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului