Cuba: Cel puţin zece morţi într-un accident rutier

Cuba: Cel puţin zece morţi într-un accident rutier

Cel puţin zece persoane şi-au pierdut viaţa şi alte 25 au fost rănite într-un accident rutier, pe un drum între Havana şi provincia vecină Mayabeque, au anunţat sâmbătă autorităţile cubaneze, citate de EFE şi AFP.

Accidentul s-a produs sâmbătă dimineaţă în apropierea localităţii Guines, la circa 54 de kilometri sud-est de Havana, în provincia Mayabeque, când şoferul a pierdut controlul autobuzului care astfel s-a răsturnat.

"Deplângem pierderile de vieţi omeneşti şi răniţii din accidentul de autobuz de la Mayabeque. Condoleanţe familiilor şi prietenilor acestora", a scris pe Twitter preşedintele cubanez, Miguel Diaz-Canel.

Autobuzul, închiriat de Ministerul Educaţiei, transporta cadre didactice de la Havana în provincia Granma.

Răniţii, dintre care cel puţin trei în stare gravă, au fost transferaţi la spital.

Ministerul de Interne a dispus efectuarea unei anchete pentru a stabili cauzele accidentului. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Bolojan, prima mare mutare pentru combaterea marii evaziuni fiscale!

2 VIDEO Cine controlează lumea / Pentru cei care nu înțeleg ce se întâmplă: 10 întrebări / Pentru cei care cred că înțeleg: știți ce urmează?

3 Fotografii de la SRI antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”

4 Cine este amanta secretă a Patriarhului Kiril al Rusiei. Îl însoțește în călătoriile externe și deține averea acestuia

5 Dorinel Umbrărescu anunță public câți kilometri din Autostrada Moldovei vor fi gata în 2026