Cuba: Cinci morți, 40 de răniți în urma unei coliziuni feroviare

Cinci persoane au pierit și alte 40 au fost rănite vineri în urma coliziunii dintre un tren de pasageri și o locomotivă în apropiere de orașul Sancti Spiritus, în centrul Cubei, a anunțat mass-media oficiale, citate de AFP.

Vera Julio, un pasager, a declarat pentru ziarul local Escambray că trenul și locomotiva, care mergeau pe aceeași linie, dar în direcție opusă, s-au ciocnit violent.

Locomotiva, din industria zahărului, este de obicei utilizată pentru a tracta vagoanele care transportă trestie de zahăr.

Sezonul de recoltare a trestiei de zahăr durează de obicei din noiembrie până în aprilie.

O anchetă a fost deschisă pentru a stabili cauzele accidentului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit...

2 Asta e de noaptea minții / „Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”

3 SUA va prăbuși UE după modelul URSS?

4 „Sunt banii noștri, nu ai lor” / Averea colosală a familiei lui Viktor Orbán îi revoltă pe alegătorii maghiari

5 SURSE PSD a decis să nu mai continue guvernarea cu Ilie Bolojan. Social-democrații iau în calcul susținerea unei moțiuni de cenzură