Curtea Internaţională de Justiţie autorizează Iranul să recupereze două miliarde de dolari din activele îngheţate de SUA

Curtea Internaţională de Justiţie (CIJ) a acceptat miercuri cererea Iranului de a recupera aproape două miliarde de dolari din SUA, care doresc ca fondurile să ajungă la victimele atacurilor atribuite Teheranului, relatează AFP.

Judecătorii au refuzat cererea SUA de a obţine o respingere a cererii iraniene. Washingtonul a susţinut că Iranul are "mâinile murdare" având în vedere presupusele sale legături cu terorismul şi că CIJ nu este competentă în acest caz.

Dar Curtea, cu sediul la Haga, a respins apelurile Statelor Unite şi a declarat că este pe deplin competentă să se pronunţe asupra acestui caz care ar putea duce la o recrudescenţă a tensiunilor între cele două ţări, care nu mai au relaţii diplomatice din 1980.

''Curtea, în unanimitate, respinge prima obiecţie preliminară de incompetenţă ridicată de Statele Unite ale Americii'', a declarat judecătorul Abdulqawi Ahmed Yusuf după citirea hotărârii CIJ.

În viitoarele audieri plenare, a căror dată nu a fost încă stabilită, CIJ va analiza dacă Teheranul poate recupera efectiv cele două miliarde de dolari îngheţaţi în Statele Unite.

Republica Islamică a iniţiat procedura împotriva Statelor Unite la CIJ în iunie 2016 pentru a obţine deblocarea fondurilor sale, procedură care a fost autorizată de Curtea Supremă a SUA în aprilie 2016. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

2 Așa o fi?

3 Stadiul lucrărilor pe A0 Nord, lotul Afumați - Pantelimon. CNAIR cere constructorului chinez să mobilizeze mai mulți muncitori

4 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

5 VIDEO „Cum să trăiască mai bine oamenii? Cu lozinci?” / Dialog tensionat între Călin Georgescu și Anca Alexandrescu la Realitatea Plus