Cutremur cu magnitudinea 3 pe Richter cu epicentrul în Vrancea

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea 3 grade pe Richter s-a produs sâmbătă, la ora locală 8:18, în zona seismică Vrancea, judeţul Covasna, potrivit Institutului Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul a avut epicentrul în zona Vrancea

Seismul a avut epicentrul în zona Vrancea

Seismul s-a înregistrat la o adâncime de 61 de kilometri în apropierea următoarelor oraşe: 42 km est de Braşov, 67 km nord de Ploieşti, 124 km nord de Bucureşti, 126 km nord-est de Piteşti, 127 km sud-vest de Bacău, 148 km vest de Brăila, 150 km vest de Galaţi, 156 km est de Sibiu, 189 km nord de Ruse şi 212 km sud-vest de Iaşi.

Potrivit Agerpres, de la începutul lunii martie a acestui an, în România au avut loc şapte cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2,2 şi 3,3 grade pe scara Richter.

Cea mai puternică mişcare tectonică din 2023, în România, a avut loc pe data de 14 februarie în zona Olteniei, în judeţul Gorj, cu magnitudinea de 5,7, la adâncimea de 6,3 kilometri, după ce cu o zi înainte se înregistrase un alt seism de 5,2 grade.

Sursa: adevarul.ro

Risc Seismic


populare
astăzi

1 „Asta ar fi Armaghedonul” / 4,5 milioane de americani, surprinși de mesaj după ce un senator SUA a scris că Trump a pierdut controlul

2 Avertisment sumbru al generalului care a adus SUA în România: Sunt convulsiile de dinaintea unui nou război mondial

3 Cât mai are România de recuperat din împrumuturile acordate de Nicolae Ceaușescu. Irakul și Mozambicul și-au plătit o parte din datorii

4 Ce se întâmplă? / Miliardarul american Peter Thiel a lansat duminică o serie de conferințe cu ușile închise la Roma despre Antihrist

5 Foarte interesant! / Rușii suflă și-n iaurt când vine vorba de România?