Cutremur cu magnitudinea 3,3 în judeţul Vrancea, duminică dimineaţa

Cutremur cu magnitudinea 3,3 în judeţul Vrancea, duminică dimineaţa

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea 3,3 s-a produs duminică dimineaţa, la ora locală 6:43, în judeţul Vrancea, zona seismică Vrancea, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Cutremur în zona seismică Vrancea FOTO: Arhivă

Cutremur în zona seismică Vrancea FOTO: Arhivă

Seismul a avut loc la adâncimea de 86,2 kilometri (km) în apropierea următoarelor oraşe: 41 km vest de Focşani, 67 km nord de Buzău, 69 km est de Sfântu-Gheorghe, 82 km est de Braşov, 93 km sud de Bacău şi 95 km sud-vest de Bârlad, scrie Agerpres.

De la începutul lunii aprilie, în România s-au înregistrat 29 cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2 şi 3,9.

Anul trecut, cea mai mare mişcare tectonică, de magnitudine 5,7, a avut loc în data de 14 februarie, în judeţul Gorj, la o adâncime de 6,3 kilometri.

Sursa: adevarul.ro

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Documente / Această turnătoare a fost timp de 10 ani membră CNA...

2 Românul care l-a consiliat pe Trump anunță ce li se pregătește rușilor și coreenilor. „N-are nicio problemă să recurgă la metode foarte dure”

3 Are dreptate Mircea Marian / Coaliția de guvernare a mărit taxele și acum nu mai produce nimic

4 VIDEO Priviți, trupele speciale ale Ucrainei au spart frontul rusesc la Zaporojie și au eliberat o localitate strategică

5 VIDEO „Este cea mai amplă operațiune de transport feroviar din Europa din ultimii 30-40 de ani”