Cutremur de 3,4 grade pe scara Richter în zona seismică Vrancea, duminică la prânz

Cutremur de 3,4 grade pe scara Richter în zona seismică Vrancea, duminică la prânz

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea de 3,4 grade pe scara Richter s-a produs duminică la prânz, la ora locală 13,16, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, potrivit Institutului Național pentru Fizica Pământului /INFP/.

Seismul a avut loc la o adâncime de 144 de kilometri, iar localitățile cele mai apropiate de epicentru au fost Vălenii de Munte (39 de kilometri), Covasna (43 de kilometri), Săcele (49 de kilometri), Plopeni (55 de kilometri) și Mizil (55 de kilometri).

Cel mai mare seism din România în acest an s-a produs în data de 29 martie, în județul Buzău, și a avut o magnitudine de 4,9 grade pe scara Richter.

Conform datelor INFP, de la începutul anului 2015, în zona seismică Vrancea, au mai fost înregistrate două cutremure cu magnitudinea de 4,6 grade pe Richter, unul având loc în data 24 ianuarie, iar celălalt pe 16 martie.

Anul trecut, pe 22 noiembrie, s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter, mișcarea tectonică fiind cea mai mare înregistrată în România în ultimii ani.

AGERPRES

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?