Cutremur de 4,1 în Vrancea

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea 4,1 a avut loc duminică în zona seismică Vrancea, judeţul Buzău, conform datelor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP), informează Agerpres .

Seismul a avut loc la ora 11:52 şi a fost la o adâncime de 145 de kilometri, iar intensitatea în zona epicentrală a fost II.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 66 kilometri est de Braşov, 84 km nord-est de Ploieşti, 109 km sud de Bacău, 126 km vest de Galaţi, 126 km vest de Brăila, 136 km nord de Bucureşti.

De la începutul lunii martie, în România au avut loc patru cutremure, cu magnitudine cuprinsă între 2,3 şi 4,1.

Cel mai puternic seism din 2021 a fost pe 27 februarie şi a avut o magnitudine de 4,2.

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Un articol surprinzător de corect despre situația din Iran...

2 „Au fost pregătite și alte cărți care vor intra în joc la momentul potrivit”

3 Cazuri de corupție ca ăsta se întâmplă zilnic în instituțiile publice din România

4 VIDEO Păi nu anihilaseră Iranul, care tocmai a lansat rachete cu o rază dublă față de ce se știa până acum că are în dotare?

5 Un deputat rus se plânge că trupele ruse vor ajunge „la capătul puterilor” după ce roboți umanoizi de tip „Terminator” au ajuns pe front