CUTREMUR puternic noaptea trecută în România

Risc Seismic

Două cutremure s-au produs, în noaptea de vineri spre sâmbătă, în judeţul Caraş-Severin, cel mai mare dintre acestea, ca magnitudine, având 4,8 grade pe scara Richter, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP).

Sesimul de 4,8 grade a avut loc la ora 1.00, la o adîncime de 4 kilometri, oraşele cele mai apropiate de epicentru fiind Caransebeş (30 de kilometri), Reşiţa (34 de kilometri), Oţelu Roşu (41 de kilometri), Oraviţa (49 de kilometri) şi Orşova (50 de kilometri).

Al doilea cutremur, cu epicentrul tot în Caraş-Severin, a avut magnitudinea de 2,5 grade pe Richter şi s-a produs la 1.41.

Cutremurul cu cea mai mare magnitudine produs anul acesta în România a avut 5 grade şi s-a înregistrat la 29 martie, tot în zona seismică Vrancea.

La 6 octombrie 2013, în Vrancea a avut loc un cutremur de 5,5 grade pe scara Richter, cel mai mare din ultimii patru ani. Seismul a fost simţit şi la Bucureşti, dar şi în nordul Bulgariei şi în Republica Moldova.

 

Risc Seismic


populare
astăzi

1 „Și-au bătut joc de pensionari” / „De ce trebuie să îi omorâți pe oameni?” / „Mica recalculare”, după mai bine de un an de așteptare

2 De citit cuvânt cu cuvânt ce scrie omul ăsta / „5 milioane de români vor munci până la 65-70 de ani, iar alții 200-250 de mii vor duce un trai tihnit, d…

3 Drept la replică

4 Eroarea lui Putin care va costa curând Rusia. Expert în spațiul ex-sovietic: „Nu există nicio cale să iasă din asta”

5 Foarte interesante amănunte... / Ne-au luat bulgarii „caimacul”?