Cyril Ramaphosa a fost reales preşedinte al Africii de Sud

Parlamentul Africii de Sud l-a reales miercuri pe Cyril Ramaphosa ca preşedinte, în urma victoriei formaţiunii politice a acestuia, Congresul Naţional African (ANC), în alegerile legislative din 8 mai, transmit Reuters şi AFP.

Ramaphosa, şef al statului din 2018 şi lider al ANC, nu a avut contracandidat. Votul deputaţilor întruniţi la Cape Town a fost validat de preşedintele Curţii Constituţionale sud-africane, Mogoeng Mogoeng, care a prezidat procedura.

ANC a câştigat alegerile generale, însă a obţinut un procentaj mai mic din voturi, remarcă Reuters, care pune evoluţia pe seama nemulţumirilor faţă de corupţie şi inegalităţile rasiale care persistă şi după o generaţie de la venirea la putere a partidului. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 Motivul crimei care a îngrozit Elveția: de la viața „perfectă” la buncărul în care o fostă Miss a fost dezmembrată de „soțul perfect”

3 Cea mai seducătoare antrenoare, criticată după ce a leșinat în timpul meciului. Acuzată de prefăcătorie: „De la atâta gesticulat!”

4 VIDEO Umbrărescu a adus 5.000 de oameni pe A7, lucrează non-stop și s-a angajat să livreze ceea ce experții consideră imposibil

5 Culisele unui schimb de prizonieri ca în filme. Cine este femeia predată Rusiei la pachet cu trădătorul Bălan