Dâmbovița: Percheziții într-un dosar de evaziune fiscală în domeniul panificației, cu un prejudiciu de un milion de euro

Polițiștii dâmbovițeni efectuează, luni, 10 percheziții la punctele de lucru ale unei societăți comerciale și la locuințele mai multor persoane bănuite că au creat un prejudiciu de circa un milion de euro prin evaziune fiscală în domeniul panificației, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița (IJP), remis AGERPRES. Din cercetări a reieșit că, în perioada 2013-2014, suspecții ar fi înregistrat în contabilitate relații comerciale fictive.

Prejudiciul cauzat este de aproximativ 1.000.000 de euro.

Conform IPJ Dâmbovița, vor fi puse în executare trei mandate de aducere, persoanele depistate urmând a fi conduse la sediul poliției pentru audieri.

La activități participă și reprezentanți ai Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Dâmbovița.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce s-a întâmplat în secunda doi după ce CCR a validat reforma privind pensiile magistraților

2 Jocurile Olimpice, un maraton sexual? O sportivă a avut curajul să explice de ce e criză de prezervative în Satul Olimpic

3 „Vom suferi lucruri pe care nici nu ni le putem imagina”. Avertismentul dur al unui general german pentru Europa

4 De citit... / Povestea pe care manualele n-o spun: Eposul Atrahasis

5 Aproape jumătate de milion de dolari dați pe închirierea de mașini pentru patru piloți F-16 trimiși în SUA. Miruță: „E strigător la cer”