Dan Andronic, audiat la Parchetul General, în dosarul privind alegerile prezidențiale din 2009

Jurnalistul Dan Andronic s-a prezentat joi la Parchetul General pentru a fi audiat de procurori în dosarul privind alegerile prezidențiale din 2009.

 La intrarea în sediul parchetului, acesta a refuzat să răspundă întrebărilor jurnaliștilor, el susținând că mai întâi trebuie să discute cu procurorii.

În aprilie, Parchetul General a anunțat că a deschis un dosar penal în care se efectuează cercetări "in rem" sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de abuz și falsificarea documentelor și evidențelor electorale, după dezvăluirile jurnalistului Dan Andronic despre alegerile prezidențiale din decembrie 2009.
Jurnalistul Dan Andronic a scris că, în decembrie 2009, în turul doi al alegerilor prezidențiale, înalți demnitari ai statului român, printre care George Maior, Florian Coldea și Laura Codruța Kovesi, au mers acasă la Gabriel Oprea.

În replică, fostul vicepremier Gabriel Oprea a declarat că întâlnirea organizată la el acasă a fost o "simplă cină", unde i-a invitat pe George Maior, Vasile Dîncu, Anghel Iordănescu, Dan Andronic și Neculai Onțanu.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit...

2 De citit... / Dezvăluirile fostului lider al grupului de voluntari români din Ucraina

3 Hopa, ce avem noi aici?

4 Citiți asta, oameni buni / Și faceți diferența dintre un politician oarecare din SUA și „vârfurile” politicii din România...

5 SURSE Grupul politic care ar putea decide soarta lui Bolojan: negocieri tensionate și acuzații dure înainte de moțiune