Dăncilă: Nu mergem în Parlament când spune preşedintele

Premierul Viorica Dăncilă a afirmat sâmbătă că social-democraţii vor merge în Parlament pentru a cere vot de încredere astfel încât să obţină o remaniere a Guvernului, dar nu când spune preşedintele Klaus Iohannis.

"Vrem să mergem în Parlament, nu când ne spune domnul preşedinte, mergem astfel încât să obţinem o remaniere a Guvernului, dar înainte preşedintele trebuie să respecte Constituţia", a declarat Dăncilă, care a participat la Conferinţa judeţeană a PSD Alba, referindu-se la faptul că şeful statului trebuie să numească miniştri interimari, conform deciziei Curţii Constituţionale.

Ea răspuns acuzaţiilor preşedintelui conform cărora Guvernul PSD este "catastrofă", Dăncilă arătând că nu înseamnă "catastrofă" "să creşti pensii şi salarii", "să investeşti în comunităţile locale", "să iei măsuri de creştere economică", să ai a doua creştere economică din UE".

"Cred că la dânsul aprecierile sunt inversate. Nu l-am văzut să facă aceleaşi aprecieri faţă de Guvernarea Cioloş", a adăugat Viorica Dăncilă, referindu-se, în acest caz, la nivelul absorbţiei de fonduri europene. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor