Dăncilă: Singura soluţie este să avem un moment T zero, în care toate protocoalele să fie desecretizate

Premierul Viorica Dăncilă a afirmat, vineri, că ar trebui să existe un moment în care toate protocoalele încheiate cu diferite instituţii ale statului să fie desecretizate.

"Pentru a porni de la un moment T zero, trebuie să avem desecretizarea protocoalelor. Dacă nu, vom mai merge de acum mulţi ani înainte să spunem 'am mai găsit un protocol într-un loc, a mai existat un protocol de acum doi ani, de acum trei ani'. Cred că trebuie să terminăm cu acest lucru şi singura soluţie este să avem un moment T zero, în care toate protocoalele să fie desecretizate", a declarat Viorica Dăncilă, care efectuează o vizită la Uzina Dacia de la Mioveni.

Preşedintele Partidului Social Democrat, Liviu Dragnea, a declarat, pe 1 septembrie, că are informaţii cu privire la existenţa unui protocol de colaborare între Direcţia Naţională Anticorupţie şi Televiziunea Română. El a precizat, într-o conferinţă de presă susţinută la Neptun, că toate protocoalele secrete trebuie declasificate şi anulate. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor