Dăncilă: Vom sesiza CCR, preşedintele a comunicat că până săptămâna viitoare nu va lua nicio decizie privind noii miniştri

Premierul Viorica Dăncilă a declarat că Guvernul va sesiza Curtea Constituţională, după ce preşedintele Klaus Iohannis i-a comunicat joi, în cadrul unei discuţii telefonice, că nu va lua până săptămâna viitoare nicio decizie cu privire la nominalizarea noilor miniştri la Transporturi şi Dezvoltare Regională.

"Vom sesiza CCR, astăzi am vorbit cu preşedintele Iohannis, l-am sunat pe domnul preşedinte, am vrut să văd ce s-a întâmplat, dacă va nominaliza cei doi miniştri, având în vedere că suntem în perioada premergătoare preluării Preşedinţiei Consiliului UE şi că este foarte important ca noii miniştri să-şi preia dosarele (...). Domnul preşedinte a spus că încă mai analizează şi că până săptămâna viitoare nu va lua nicio decizie, deci ne vedem obligaţi să facem această sesizare la Curtea Constituţională", a declarat Viorica Dăncilă la Parlament (continuă). AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor