Dăncilă: Vom sesiza CCR, preşedintele a comunicat că până săptămâna viitoare nu va lua nicio decizie privind noii miniştri

Premierul Viorica Dăncilă a declarat că Guvernul va sesiza Curtea Constituţională, după ce preşedintele Klaus Iohannis i-a comunicat joi, în cadrul unei discuţii telefonice, că nu va lua până săptămâna viitoare nicio decizie cu privire la nominalizarea noilor miniştri la Transporturi şi Dezvoltare Regională.

"Vom sesiza CCR, astăzi am vorbit cu preşedintele Iohannis, l-am sunat pe domnul preşedinte, am vrut să văd ce s-a întâmplat, dacă va nominaliza cei doi miniştri, având în vedere că suntem în perioada premergătoare preluării Preşedinţiei Consiliului UE şi că este foarte important ca noii miniştri să-şi preia dosarele (...). Domnul preşedinte a spus că încă mai analizează şi că până săptămâna viitoare nu va lua nicio decizie, deci ne vedem obligaţi să facem această sesizare la Curtea Constituţională", a declarat Viorica Dăncilă la Parlament (continuă). AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA