Dăncilă: Vom sesiza CCR, preşedintele a comunicat că până săptămâna viitoare nu va lua nicio decizie privind noii miniştri

Premierul Viorica Dăncilă a declarat că Guvernul va sesiza Curtea Constituţională, după ce preşedintele Klaus Iohannis i-a comunicat joi, în cadrul unei discuţii telefonice, că nu va lua până săptămâna viitoare nicio decizie cu privire la nominalizarea noilor miniştri la Transporturi şi Dezvoltare Regională.

"Vom sesiza CCR, astăzi am vorbit cu preşedintele Iohannis, l-am sunat pe domnul preşedinte, am vrut să văd ce s-a întâmplat, dacă va nominaliza cei doi miniştri, având în vedere că suntem în perioada premergătoare preluării Preşedinţiei Consiliului UE şi că este foarte important ca noii miniştri să-şi preia dosarele (...). Domnul preşedinte a spus că încă mai analizează şi că până săptămâna viitoare nu va lua nicio decizie, deci ne vedem obligaţi să facem această sesizare la Curtea Constituţională", a declarat Viorica Dăncilă la Parlament (continuă). AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”