David Cameron nu regretă că a organizat referendumul privind Brexitul

David Cameron nu regretă că a organizat referendumul privind Brexitul

Premierul britanic, David Cameron, a afirmat marți, cu prilejul unui summit european la Bruxelles, că nu regretă că a organizat referendumul privind apartenența țării sale la Uniunea Europeană, transmite AFP.

"Bineînțeles că regret rezultatul. Nu regret însă că am făcut referendumul. A fost cel mai bun lucru care trebuia făcut", a declarat David Cameron în cursul conferinței de presă organizate la finalul unui dineu de lucru cu ceilalți lideri ai UE.

În cadrul discuțiilor, prim-ministrul a subliniat că o reformă a regulilor de liberă circulație a persoanelor în Europa constituie "cheia" relațiilor post-Brexit dintre Marea Britanie și Uniunea Europeană.

David Cameron a afirmat că țara sa și UE trebuie "să aibă relații economice cât de poate de apropiate, iar cheia pentru a rămâne apropiați este să se studieze o reformă a liberei circulații a persoanelor".

"Unul dintre factorii determinanți în votul" în favoarea Brexitului a fost, în opinia lui David Cameron, faptul că accesul la piața unică europeană implică acceptarea liberei circulații a persoanelor.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit ce scrie Adrian Năstase despre ce s-a întâmplat în Venezuela...

2 Citiți și voi ce se întâmplă în China... Practic, asta confirmă încă o dată că omenirea a intrat într-o nouă eră...

3 VIDEO Priviți, nu e film artistic, nici AI. Doar realitatea războiului din Ucraina, pe care europenii nu trebuie să o ignore

4 Forbes scrie ce înseamnă Venezuela, de fapt...

5 „No booking for Romanian people” / Țepele pe care și le-au luat românii în vacanța de sărbători