David Popovici, calificat la Olimpiada de vară de la Paris. Reușita de la Campionatele Naționale de Natație

Înotătorul român David Popovici s-a calificat sâmbătă la Jocurile Olimpice de vară de la Paris din 2024 după ce a câștigat proba de 100 de metri liber, la Campionatul Național de Natație de la Otopeni, cu o cursă efectuată în 47,61 de secunde.

Foto Sportpictures (arhiva)

David Popovici, care câștigat această probă și la Mondialele și Europenele de anul trecut, a fost urmat pe podium, de Constantin George Alexandru Stoica, 49,98, și Patrick Sebastian Dinu, 50,13.

Vineri, dublul campion european şi mondial David Popovici a câştigat, vineri, titlul naţional în proba de 400 m liber, la Campionatele Naţionale de înot în bazin de 50 m găzduite de Complexului Sportiv de Nataţie Otopeni.

Potrivit digisport, medalia de sâmbătă, care i-a adus și calificarea la JO PAris 2024, este cincea medalie pe care David Popovici o câștigă la această ediție a Campionatului Național de Natație.

Sportivul a mai câștigat probele de 50 de metri liber, 100 de metri spate, 50 de metri fluture și 400 de metri liber.