David Popovici și Cătălin Preda duc România pe locul 9 la Europenele de natație

Delegația României a încheiat Campionatele Europene de Natație de la Paris pe locul 9 în ierarhia generală pe medalii, acumulând un total de trei medalii de aur. Aceste rezultate notabile au fost obținute grație prestațiilor excepționale ale lui David Popovici la înot și ale lui Cătălin Preda la sărituri de la mare înălțime.

David Popovici  Foto/Getty

David Popovici. Foto/Getty

David Popovici a fost protagonistul unei prestații remarcabile în probele de înot, cucerind două titluri continentale. Sportivul român s-a impus categoric atât în proba de 100 de metri liber, cât și în cea de 200 de metri liber. Aceste succese au fost decisive pentru poziționarea României în primele zece națiuni ale clasamentului pe medalii, calculat exclusiv pentru probele de înot, unde tricolorii au ocupat tot locul 9, la egalitate cu Cehia.

Al treilea titlu european pentru România a fost adus de Cătălin Preda la sărituri de la mare înălțime. El a reușit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului grație unei evoluții excelente, în special în manșa a patra. Preda a executat o săritură spectaculoasă, cu un grad de dificultate de 5,2, acumulând un total de 411,60 puncte.

Condițiile concursului de sărituri au fost atipice, cu o platformă amplasată la o înălțime de doar 20 de metri, spre deosebire de standardele obișnuite. Celălalt reprezentant al României în această probă, Constantin Popovici, nu a avut aceeași șansă, ratând execuția din ultima manșă și încheind competiția pe locul al șaptelea, cu 325,40 puncte.

Pe lângă medaliile de aur, România a mai înregistrat și alte prezențe în finale la probele de înot. Theodor Andrei Proca, de la CSM Pitești, a reprezentat țara noastră în ultimul act al probei de 1.500 de metri liber, unde a terminat pe poziția a șaptea, cu timpul de 15:02,18. Per total, delegația tricoloră a avut trei prezențe în finale la înot, două aparținându-i lui David Popovici și una lui Theodor Andrei Proca.

Campionatele Europene de Natație de la Paris s-au încheiat duminică, ziua în care România nu a mai avut niciun reprezentant în competițiile programate.

În clasamentul pe medalii la probele de înot, Marea Britanie a condus ierarhia cu un total de 14 medalii, dintre care 8 de aur. Italia s-a clasat pe poziția secundă, având cel mai bogat bilanț numeric, cu 20 de medalii, însă doar 6 de aur. Podiumul a fost completat de echipa neutră B, care a strâns 19 medalii, inclusiv 5 titluri europene.

image

Explorează subiectele:

David Popovici Campionatele Europene de Natație Cătălin Preda


Citește și:

populare
astăzi

1 Restaurarea Castrului Arutela pe Valea Oltului, ținta ironiilor online

2 Tragedie pe A21 / Părinți români au condus 100 km cu fiul decedat în mașină

3 România proștilor care se dau deștepți / Cum a fost scoasă din context declarația unui specialist, reinterpretată de nespecialiști și transformată în de…

4 Via Transilvanica vs. Camino de Santiago: „Poți merge ore fără să vezi un om”

5 Cine îi plătește? / Călin Georgescu, la mănăstire, sub paza a cel puțin 12 bodyguarzi