DGPMB: Dispozitiv explozibil găsit în Capitală, în maşina unui bărbat

Poliţişti de la Secţia 20 au depistat, joi dimineaţă, un tânăr care avea un comportament suspect, iar în urma verificării autoturismului în care se afla au găsit un dispozitiv exploziv, confecţionat artizanal.

"Bărbatul de 30 de ani a fost condus la audieri, autoturismul în cauză, precum şi obiectul care a ridicat suspiciuni fiind ridicate în vederea cercetării. Cel în cauză susţine ca pe fondul unei depresii a dorit să facă un experiment, aşa cum a văzut într-un documentar, folosind praf utilizat la confecţionarea petardelor", informează un comunicat al Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti (DGPMB) transmis AGERPRES.

Cercetările sunt continuate în vederea stabilirii provenienţei şi a compoziţiei substanţei în cauză, precum şi a veridicităţii spuselor bărbatului. AGERPRES


populare
astăzi

1 Regula neștiută a plajelor grecești: șezlongul e gratuit la consumație minimă

2 Concepută să rivalizeze cu Patriot la costuri reduse

3 Fostul consilier prezidențial Cătălin Avramescu, vizat de percheziții DIICOT în dosarul de pornografie infantilă

4 Tăierea nucului din propria curte, amendată cu până la 10.000 de lei: regulile stricte ale legii

5 Marius Oprescu, președintele CJ și al PSD Olt, publică factura ceasului Cartier, care nu apare în declarațiile de avere