DGPMB: Percheziţie în Bucureşti într-un dosar privind infracţiunea de transmisie TV fără licenţă

Poliţia Capitalei - Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice Sector 5, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, a efectuat vineri, împreună cu reprezentanţii ANCOM, o percheziţie domiciliară, în Bucureşti, într-un dosar penal în care s-a constatat o infracţiune flagrantă.

Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, în cauză sunt efectuate cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de transmisie a serviciilor de programe de televiziune ori de radiodifuziune fără licenţă de emisie sau licenţă de utilizare a frecvenţelor radio în sistem digital terestru, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 96 din Legea 504/2002 privind audiovizualul.

În fapt, din probatoriul administrat a rezultat presupunerea rezonabilă că în perioada 2020 - 2021 mai multe persoane au emis în banda de radiodifuziune analogică terestră, perturbând astfel serviciile de telecomunicaţie.

Audierile se vor desfăşura la sediul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Sector 5.

Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?