Die Welt: Sute de spioni ruşi şi chinezi activează în Bruxelles

Die Welt: Sute de spioni ruşi şi chinezi activează în Bruxelles

Divizia de securitate internă a Serviciului European de Acţiune Externă (SEAE) a avertizat că există sute de agenţi ai serviciilor de informaţii ruse şi chineze la Bruxelles, potrivit unor diplomaţi ai UE citaţi în ediţia de weekend a cotidianului german Die Welt, relatează DPA.

Conform Die Welt, SEAE estimează la circa 200 numărul spionilor ruşi şi la circa 250 numărul spionilor chinezi din capitala europeană.

Diplomaţii europeni sunt atenţionaţi să evite anumite locuri, printre care un restaurant şi o cafenea din apropierea principalei clădiri a Comisiei Europene şi a sediului Serviciului European de Acţiune Externă.

Agenţii ruşi şi chinezi sunt angajaţi în special la ambasadele şi misiunile comerciale ale ţărilor lor, conform articolului din Die Welt.AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit asta? / Fraților, lumea chiar s-a tâmpit de tot?

2 VIDEO Judecați voi... / Se întâmplă în Israel...

3 El este românul cu cele mai multe proprietăți în Dubai...

4 De citit... / Asta este Rusia, în realitate, oameni buni...

5 Presa maghiară ironizează ambițiile militare ale României: „Visează la lucruri mărețe, dar independența începe cu șuruburi importate”