Directorul general al Companiei Naţionale Loteria Română, Ovidiu Portariuc, a demisionat din funcţie

Directorul general al Companiei Naţionale Loteria Română, Ovidiu Portariuc, a demisionat, miercuri, din funcţie, mandatul fiind depus în faţa membrilor Consiliului de Administraţie al companiei.

"Din motive strict personale, nu mai pot continua în această poziţie", a declarat, pentru AGERPRES, Ovidiu Portariuc.

Potrivit acestuia, mandatul său, încredinţat în 2017, a fost unul provizoriu şi a avut ca scop "stabilizarea economico-financiară a companiei Loteria Română şi implementarea unui nou sistem loteristic".

"Ambele obiective au fost atinse. Am terminat anul 2018 cu un profit în creştere cu 40% faţă de anul 2017, aducând un plus de zece milioane de euro la bugetul de stat", a afirmat Portariuc. AGERPRES/ (A- autor: Cristian Lupaşcu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor