Directorul turneului Indian Wells a demisionat după aprecierile privind jucătoarele de tenis

Directorul turneului de tenis de la Indian Wells (SUA), Raymond Moore, a demisionat în urma polemicii declanșate după remarcile sale privind ''mulțumirile'' pe care jucătoarele ar trebui să le aducă jucătorilor din circuitul profesionist masculin, a anunțat Larry Ellison, proprietarul turneului.

''Dacă eram jucătoare de tenis, mă puneam în genunchi și îi mulțumeam lui Dumnezeu pentru că s-au născut Roger Federer și Rafa Nadal și că au ales acest sport'', a afirmat duminică Moore, apreciind că jucătoarele beneficiază pe nedrept de premii egale cu ale băieților. Ulterior el și-a cerut scuze pentru afirmațiile sexiste făcute.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

5 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți