Distrugătorul american USS Mason respinge noi atacuri cu rachete din Yemen

Distrugătorul american USS Mason a fost din nou ținta unor atacuri cu rachete din Yemen, sâmbătă, pentru a treia oară în ultimele zile, a informat Departamentul Apărării Statelor Unite.

Potrivit unui reprezentant al Pentagonului, citat de Reuters, mai multe rachete au fost trase asupra navei militare a SUA din Marea Roșie, de pe teritoriul din Yemen controlat de rebelii șiiți houthi, susținuți de Iran. Informațiile inițiale arată că nava a luat contramăsuri și nu a fost lovită nici de această dată.

Joi, forțele americane au lansat rachete de croazieră asupra a trei amplasamente ale radarelor de coastă din zonele ocupate de houthi, ca represalii la precedentele atacuri asupra USS Mason.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...