DNA: 53 de inculpaţi au fost condamnaţi definitiv în lunile iunie şi iulie în dosare de corupţie

Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) a informat, luni, că în lunile iunie şi iulie au fost condamnaţi definitiv 53 de inculpaţi în dosare de corupţie.

"În lunile iunie şi iulie, în dosarele de corupţie instrumentate de DNA au fost condamnaţi 53 de inculpaţi prin 41 de hotărâri judecătoreşti definitive, pentru infracţiuni de luare de mită, dare de mită, trafic de influenţă, fraudarea fondurilor europene, evaziune fiscală, printre cei condamnaţi aflându-se: un deputat, un trezorier partid, un director şi manager de spital, doi directori Poşta Română, un şef Direcţie agricolă, un rector universitar, un avocat", se arată într-un comunicat de presă al DNA transmis AGERPRES.

Potrivit DNA, pedepsele dispuse de judecători faţă de cei 53 variază între 6 ani şi 8 luni închisoare şi 1.500 lei cu amânarea aplicării pedepsei. AGERPRES


populare
astăzi

1 Înalta Curte a deblocat procesul în dosarul „lovitură de stat”: Călin Georgescu și Horațiu Potra, în judecată

2 Seceta severă dezvăluie Podul lui Constantin cel Mare, o rară minune romană

3 Ion Sturza / „Moldovenii risipesc energia României, au arătat degetul mijlociu”

4 Victor Ponta revine cu un partid nou: cum poate frâna AUR și ajuta președintele în 2028

5 Devastator mesaj! / Fost judecător suprem acuză Curtea de Apel București de „sabotaj” în cazul Negoiță