DNA: În luna ianurie au fost condamnaţi 56 de inculpaţi în dosare de corupţie

Direcţia Naţională Anticorupţie a anunţat joi că în cursul lunii ianuarie în dosarele instrumentate de procurorii anticorupţie au fost condamnaţi 56 de inculpaţi prin 21 de hotărâri definitive.

Potrivit unui comunicat al DNA transmis joi AGERPRES, printre persoanele condamnate definitiv figurează un primar de municipiu, un secretar de judeţ, doi preşedinţi de consiliu judeţean, un consilier judeţean, trei directori de companie de stat, un comisar de poliţie, patru agenţi de poliţie, cinci funcţionari publici.

Pedepsele dispuse de judecători faţă de cei 56 inculpaţi variază între 9 ani închisoare şi 1 an cu amânare. AGERPRES


populare
astăzi

1 Noua Eră / O poveste care dă fiori despre ce va să vină...

2 Jaful spectaculos pe care nimeni nu l-a observat timp de trei zile. Hoții care au fugit cu peste 100 milioane de euro nu au fost prinși

3 Mafioți ucraineni au folosit identitatea unei judecătoare a CCR pentru a fura o firmă din România. „Am formulat plângere penală”

4 A fost prins criminalul lui Gheorghe Chindriș. Detalii șocante din anchetă: victima, lovită în cap cu un calorifer electric

5 De ce riscă Putin să fie zdrobit chiar de lumea pe care și-a dorit-o