Dolj: Şofer depistat cu un transport ilegal de lemne, reţinut pentru că a oferit mită unui poliţist

Un şofer din Dolj a fost reţinut pentru 24 de ore după ce a fost prins în flagrant în timp ce oferea mită unui poliţist de la rutieră care l-a depistat în trafic în timp ce transporta material lemnos neînsoţit de documente cu un autovehicul care nu avea asigurarea obligatorie.

Potrivit Direcţiei Generale Anticorupţie - Serviciul Judeţean Anticorupţie Dolj, conducătorul auto i-ar fi oferit bani agentului de poliţie rutieră de la Poliţia Oraşului Dăbuleni - 500 de lei şi 50 de euro - pentru neîndeplinirea atribuţiilor de serviciu, în ceea ce priveşte sancţionarea transportului de materiale lemnoase, neînsoţite de documente, şi a circulaţiei pe drumurile publice fără a avea încheiată asigurare obligatorie de răspundere civilă auto.

Ca urmare a oferirii banilor cu titlu de mită, poliţistul a formulat un denunţ la D.G.A. - S.J.A. Dolj, iar procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj a dispus, luni, reţinerea şoferului pentru 24 de ore, urmând ca acesta să fie prezentat instanţei. AGERPRES / (AS - autor: Maria Mitrică, editor: Marius Frăţilă, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 „Mă cutremur să mă gândesc ce se va întâmpla”

2 Răsturnare de situație în Ungaria? / Alianţa Fidesz-KDNP ar avea 50%

3 Încă o mare porcărie moșită de „împărăteasa” României

4 „PSD-ului i se rezervă o soartă proastă dacă va urma ceea ce îndeamnă domnul Sorin Grindeanu. Riscă să ajungă inclusiv în opoziţie”

5 BREAKING Coiful de la Coțofenești și tezaurul dacic au fost recuperate