Donald Trump îi transmite lui Kim Jong-Un "să se țină bine"

Președintele american Donald Trump i-a transmis luni liderului nord-coreean Kim Jong-Un "să se țină bine", în contextul în care Washingtonul a înăsprit tonul față de Phenian, după ce acesta și-a accelerat în ultimul an programul de teste interzise de comunitatea internațională, relatează AFP.

'Aveți un mesaj pentru Kim Jong-Un?', l-a întrebat un jurnalist pe președinte, care participa la tradiționala vânătoare a ouălor pe peluza Casei Albe.

'Să se țină bine', a răspuns Trump.

Vicepreședintele american Mike Pence, aflat într-o vizită în Coreea de Sud, a declarat luni că SUA nu exclud nicio opțiune în problema nord-coreeană și că 'epoca răbdării strategice a trecut'.

'Poporul Coreii de Nord și armata Coreii de Nord nu trebuie să pună la încercare determinarea Statelor Unite ale Americii de a ne susține aliații', a declarat Pence, cu prilejul unei vizite în zona demilitarizată care separă cele două Corei.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului