Donald Trump îi transmite lui Kim Jong-Un "să se țină bine"

Președintele american Donald Trump i-a transmis luni liderului nord-coreean Kim Jong-Un "să se țină bine", în contextul în care Washingtonul a înăsprit tonul față de Phenian, după ce acesta și-a accelerat în ultimul an programul de teste interzise de comunitatea internațională, relatează AFP.

'Aveți un mesaj pentru Kim Jong-Un?', l-a întrebat un jurnalist pe președinte, care participa la tradiționala vânătoare a ouălor pe peluza Casei Albe.

'Să se țină bine', a răspuns Trump.

Vicepreședintele american Mike Pence, aflat într-o vizită în Coreea de Sud, a declarat luni că SUA nu exclud nicio opțiune în problema nord-coreeană și că 'epoca răbdării strategice a trecut'.

'Poporul Coreii de Nord și armata Coreii de Nord nu trebuie să pună la încercare determinarea Statelor Unite ale Americii de a ne susține aliații', a declarat Pence, cu prilejul unei vizite în zona demilitarizată care separă cele două Corei.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”