Donald Trump nu este îngrijorat pentru Boris Johnson: ''Ştie cum să câştige''

Preşedintele american Donald Trump s-a declarat convins miercuri că premierul britanic Boris Johnson, 'prietenul' său, va ieşi cu bine din disputa cu parlamentul de la Londra în privinţa Brexit-ului, relatează AFP.

"Boris este un prieten", a subliniat Trump din Biroul Oval.

"Ştie cum să câştige. Nu vă faceţi griji pentru el, va reuşi", a adăugat el.

Legea prin care parlamentarii britanici pro-europeni încearcă să-l împiedice pe premierul conservator Boris Johnson să decidă un Brexit fără acord pe 31 octombrie a trecut miercuri seară de un vot preliminar în Camera Comunelor.

Textul, propus de opoziţie şi de un grup de conservatori rebeli, a primit 329 de voturi 'pentru' şi 300 'împotrivă'.AGERPRES


populare
astăzi

1 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Adevărata misiune a lui Bolojan? / Aderarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru la PNL stârnește critici și îngrijorări

4 Elena Lasconi, avertisment ferm pentru Nicușor Dan: „Veți fi primul președinte demis din istoria României”

5 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”