Donald Trump şi Viktor Orban doresc frontiere puternice

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a discutat telefonic sâmbătă cu premierul Ungariei, Viktor Orban, a informat Casa Albă; cei doi au fost de acord că este nevoie de frontiere naţionale puternice, transmite Reuters.

Trump l-a felicitat pe Orban pentru formarea noului guvern ungar, care şi-a început mandatul pe 8 mai. Cei doi lideri s-au angajat să menţină relaţii bilaterale puternice, arată preşedinţia SUA.

Reuters reaminteşte că Viktor Orban s-a remarcat ca adversar puternic al imigraţiei şi observă că Trump a încercat să aibă contacte mai strânse cu guvernele care critică Uniunea Europeană şi au atitudini dure împotriva migraţiei. Recent, preşedintele american l-a apreciat pe noul prim-ministru al Italiei, Giuseppe Conte, care conduce un guvern cu vederi similare în privinţa imigranţilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”