Donald Trump şi Viktor Orban doresc frontiere puternice

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a discutat telefonic sâmbătă cu premierul Ungariei, Viktor Orban, a informat Casa Albă; cei doi au fost de acord că este nevoie de frontiere naţionale puternice, transmite Reuters.

Trump l-a felicitat pe Orban pentru formarea noului guvern ungar, care şi-a început mandatul pe 8 mai. Cei doi lideri s-au angajat să menţină relaţii bilaterale puternice, arată preşedinţia SUA.

Reuters reaminteşte că Viktor Orban s-a remarcat ca adversar puternic al imigraţiei şi observă că Trump a încercat să aibă contacte mai strânse cu guvernele care critică Uniunea Europeană şi au atitudini dure împotriva migraţiei. Recent, preşedintele american l-a apreciat pe noul prim-ministru al Italiei, Giuseppe Conte, care conduce un guvern cu vederi similare în privinţa imigranţilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA