Donald Trump susţine că SUA plătesc peste 90% din apărarea Europei

Donald Trump susţine că SUA plătesc peste 90% din apărarea Europei

Într-un interviu acordat televiziunii Fox News la Helsinki, după întâlnirea cu omologul său rus Vladimir Putin, preşedintele american Donald Trump a susţinut luni noaptea că Statele Unite achită 91% din costul securităţii Europei, informează DPA.

În dialog cu comentatorul politic Sean Hannity, Trump a apreciat că "NATO este minunată, dar ajută Europa mult mai mult decât pe noi". El a mai afirmat că a colectat anul trecut pentru alianţa nord-atlantică 41 de miliarde de dolari, iar anul acesta suma ar putea ajunge la 100 de miliarde.

Despre summitul SUA-Rusia, Trump a afirmat că a îmbunătăţit spectaculos relaţiile bilaterale: "Cred că azi a fost grozav, dar acum cinci ore era rău de tot". "M-am gândit că preşedintele Putin e foarte puternic", a mai spus el. AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit ce scrie Adrian Năstase despre ce s-a întâmplat în Venezuela...

2 Citiți și voi ce se întâmplă în China... Practic, asta confirmă încă o dată că omenirea a intrat într-o nouă eră...

3 VIDEO Priviți, nu e film artistic, nici AI. Doar realitatea războiului din Ucraina, pe care europenii nu trebuie să o ignore

4 Forbes scrie ce înseamnă Venezuela, de fapt...

5 „No booking for Romanian people” / Țepele pe care și le-au luat românii în vacanța de sărbători