Donald Trump va trimite din nou astronauții americani pe Lună și chiar pe Marte

Președintele SUA, Donald Trump, va semna luni o directivă în baza căreia astronauții americani vor fi trimiși din nou pe Lună și chiar pe Marte, se menționează într-un anunț al Casei Albe citat de agenția Reuters.

'Directiva Politicii Spațiale' dispune NASA 'să conducă un program inovativ de explorare spațială pentru a trimite din nou astronauții americani pe Lună și chiar pe Marte', a anunțat purtătorul de cuvânt Hogan Gidley.

Acesta din urmă a adăugat că decizia lui Trump se bazează pe recomandările venite de la Consiliul Național Spațial. 'Această decizie va schimba politica națiunii noastre privind zborul în spațiu, pentru a ajuta America să devină forța directoare în industria spațială, să obțină noi cunoștințe din Cosmos și să impulsioneze avansul tehnologic', a mai menționat același purtător de cuvânt.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA