Donald Trump va trimite din nou astronauții americani pe Lună și chiar pe Marte

Președintele SUA, Donald Trump, va semna luni o directivă în baza căreia astronauții americani vor fi trimiși din nou pe Lună și chiar pe Marte, se menționează într-un anunț al Casei Albe citat de agenția Reuters.

'Directiva Politicii Spațiale' dispune NASA 'să conducă un program inovativ de explorare spațială pentru a trimite din nou astronauții americani pe Lună și chiar pe Marte', a anunțat purtătorul de cuvânt Hogan Gidley.

Acesta din urmă a adăugat că decizia lui Trump se bazează pe recomandările venite de la Consiliul Național Spațial. 'Această decizie va schimba politica națiunii noastre privind zborul în spațiu, pentru a ajuta America să devină forța directoare în industria spațială, să obțină noi cunoștințe din Cosmos și să impulsioneze avansul tehnologic', a mai menționat același purtător de cuvânt.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Hopa, ce avem noi aici?