Dragnea privind o eventuală candidatură la Preşedinţie: Dacă o să am posibilitatea fizic, ne mai gândim

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat vineri, la Craiova, referitor la o eventuală candidatură a sa la alegerile prezidenţiale, că, dacă o să aibă posibilitatea fizic, se va mai gândi.

"Dacă o să am posibilitatea fizic, ne mai gândim. Acum am. Acum sunt liber, sunt cu voi", a afirmat Dragnea, întrebat dacă va candida la prezidenţiale.

Liderul ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, a declarat, joi, că este pregătit să îşi asume candidatura la Preşedinţie, adăugând că o decizie în coaliţia de guvernare va fi luată după alegerile pentru Parlamentul European şi după o analiză a sondajelor de opinie.

"Candidatura la Preşedinţie se va anunţa oficial, dar nu vorbesc neapărat în nume propriu. Am discutat acest subiect în cadrul coaliţiei, eu sunt pregătit să îmi asum această candidatură, în condiţiile în care vom vedea care este cel mai bine plasat candidat în cursa pentru fotoliul de la Cotroceni. Vom face acest lucru, cel mai probabil, după alegerile pentru Parlamentul European", a spus Tăriceanu, la DC News. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Am făcut sex într-un hotel chinezesc, apoi am descoperit că am fost difuzați către mii de oameni”

2 Profesoara româncă rupe tăcerea despre legătura sa cu Jeffrey Epstein: „Aș vrea să nu-l fi cunoscut niciodată. Sunt revoltată de depravarea sa”

3 „Un mic trădător de țară”. Apropiat al lui Trump, acuzații explozive din SUA: George Simion a făcut lobby pentru scoaterea României din Visa Waiver

4 De citit... / Statele care pot „băga” SUA sau China oricând în „buzunare”

5 Țara în care am ajuns să trăim...