Dragu (MFP): Rectificarea bugetară este programată pentru luna noiembrie; vom analiza stadiul de implementare a proiectelor

Guvernul va realiza o nouă rectificare bugetară în luna noiembrie în cadrul căreia se vor lua bani de la proiectele de investiții care nu au șanse de implementare și vor fi distribuiți către cele cu o implementare mai bună, a declarat miercuri ministrul Finanțelor Publice, Anca Dragu.

"La rectificare, facem o analiză asupra proiectelor de investiții pe care ministerele le-au avut în derulare și, acolo unde nu există șanse rezonabile ca proiectul să fie implementat, desigur acei bani se redistribuie către proiecte a căror implementare este mai bună", a explicat Dragu.

Referitor la deficitul bugetar pentru acest an, ministrul citat a spus că ținta stabilită nu va fi modificată, dar se va realiza o analiză pe baza datelor actuale pentru a se stabili dacă acesta va fi sub ținta stabilită, din cauza nerealizării unor investiții.

O primă rectificare bugetară a fost aprobată de Executiv în luna august.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Ne furau banii, își cumpărau case și mașini de câteva sute de mii de dolari. Lor nu le pasă deloc de oameni, vor fura totul!”

2 Războiul intern din PSD / Jocurile de culise

3 SURSE Guvernul Bolojan e ca și picat, moțiunea va fi votată de cel puțin 270 de parlamentari. Cătălin Predoiu, premierul agreat la Cotroceni

4 „Nu votez moțiunea împotriva celui mai competent premier de la Revoluție până acum”

5 Ruptură în PSD. Grindeanu îi cere Victoriei Stoiciu să plece și din Parlament. Reacția senatoarei