DSPMB: Rezultatul testului COVID 19 se obţine de la unitatea medicală care a prelevat probele şi le-a prelucrat

Rezultatul testului COVID 19 se obţine de la unitatea medicală care a prelevat probele şi le-a prelucrat, a precizat vineri Direcţia de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti într-un comunicat publicat pe site-ul instituţiei.

"Conform Legii nr. 46/2003 privind drepturilor pacientului, acesta are dreptul să obţină buletinul de testare în formă hard sau pe email, la cererea sa expresă", afirmă sursa citată.

Direcţia de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti subliniază că "nu este unitate sanitară şi nici laborator de analize, astfel că nu efectuează teste şi nici nu eliberează buletine de analize". AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului