DSU: Carantină zonală timp de 14 zile pentru mai multe localităţi din Ilfov şi Constanţa

DSU: Carantină zonală timp de 14 zile pentru mai multe localităţi din Ilfov şi Constanţa

Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă informează sâmbătă că a fost emis ordinul pentru carantinarea mai multor localităţi din judeţele Ilfov şi Constanţa.

Pentru localităţile din Ilfov carantina de 14 zile intră în vigoare sâmbătă, la ora 22,00, iar pentru localităţile din judeţul Constanţa - tot în cursul serii de sâmbătă, dar la ora 20,00.

Decizia fost luată în urma analizei de risc, în baza Hotărârii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă emisă la propunerea Direcţiei de Sănătate Publică a judeţului Ilfov, respectiv Constanţa, ţinând cont de evaluarea epidemiologică avizată de către Institutul Naţional de Sănătate Publică.


populare
astăzi

1 Uite o chestie de îți stă mintea-n loc... / Poate nu știați, dar personaje ca ăsta colcăie prin toate instituțiile statului

2 Atenție la „polițistele fierbinți”

3 Kovesi, replică decentă după ce Băsescu a spus că a greșit când a numit-o la șefia DNA

4 Avionul premierului slovac, grav avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”

5 „Ar fi o situație de coșmar și pentru România”. Previziunile sumbre făcute de Armand Goșu despre direcția în care evoluează situația din Ucraina