DSU: Cererea autorităţilor din comuna argeşeană Bălileşti de anulare a carantinei - respinsă de instanţă ca neîntemeiată

Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) a anunţat, marţi, că cererea autorităţilor locale din comuna argeşeană Bălileşti de anulare a carantinei a fost respinsă de instanţă ca neîntemeiată.

"Astfel, prin respingerea cererii s-a constatat faptul că Ordinul şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă nr. 4659265 din 01.08.2020 privind instituirea carantinei zonale în comuna Bălileşti, judeţul Argeş, a fost emisă în mod temeinic şi legal", se precizează într-un comunicat al DSU transmis AGERPRES.

DSU subliniază, totodată, importanţa măsurii de instituire a carantinei zonale "în vederea protejării comunităţilor împotriva infectării şi limitării răspândirii coronavirusului SARS-CoV-2".

Comunele argeşene Bălileşti şi Dârmăneşti au intrat în carantină pentru 14 zile pe 1 august, prin ordin al şefului DSU.

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Argeş Argeş hotărâse, anterior, instituirea carantinei în cele două localităţi ca urmare a creşterii numărului cazurilor de COVID-19.

Decizia a fost luată la propunerea Direcţiei de Sănătate Publică, după ce în cele două comune s-a depăşit nivelul de alertă, de minim trei cazuri de infectare cu noul coronavirus la 1.000 de locuitori. AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”