DSU: Cererea autorităţilor din comuna argeşeană Bălileşti de anulare a carantinei - respinsă de instanţă ca neîntemeiată

Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) a anunţat, marţi, că cererea autorităţilor locale din comuna argeşeană Bălileşti de anulare a carantinei a fost respinsă de instanţă ca neîntemeiată.

"Astfel, prin respingerea cererii s-a constatat faptul că Ordinul şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă nr. 4659265 din 01.08.2020 privind instituirea carantinei zonale în comuna Bălileşti, judeţul Argeş, a fost emisă în mod temeinic şi legal", se precizează într-un comunicat al DSU transmis AGERPRES.

DSU subliniază, totodată, importanţa măsurii de instituire a carantinei zonale "în vederea protejării comunităţilor împotriva infectării şi limitării răspândirii coronavirusului SARS-CoV-2".

Comunele argeşene Bălileşti şi Dârmăneşti au intrat în carantină pentru 14 zile pe 1 august, prin ordin al şefului DSU.

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Argeş Argeş hotărâse, anterior, instituirea carantinei în cele două localităţi ca urmare a creşterii numărului cazurilor de COVID-19.

Decizia a fost luată la propunerea Direcţiei de Sănătate Publică, după ce în cele două comune s-a depăşit nivelul de alertă, de minim trei cazuri de infectare cu noul coronavirus la 1.000 de locuitori. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului