Duluţe: Discutăm tranzacţionarea unei părţi din acţiunile Agricost către Al Dahra; e un beneficiu pentru statul român

Duluţe: Discutăm tranzacţionarea unei părţi din acţiunile Agricost către Al Dahra; e un beneficiu pentru statul român

O parte din acţiunile Agricost SA, care are în concesiune peste 50.000 de hectare de teren agricol în Insula Mare a Brăilei, vor fi tranzacţionate către concernul Al Dahra din Emiratele Arabe Unite, a declarat luni, pentru AGERPRES, omul de afaceri Constantin Duluţe.

Proprietarul Agricost susţine că această tranzacţie reprezintă un beneficiu pentru statul român, deoarece se deschide astfel o piaţă către Orientul Mijlociu.

"Discutăm tranzacţionarea unei părţi din acţiunile Agricost către concernul Al Dahra. Este un beneficiu pentru statul român, deschidem o piaţă către Orientul Mijlociu. Se vor investi aproximativ 500 de milioane de euro, în Insula Mare a Brăilei şi o componentă importantă va fi dezvoltarea sectorului zootehnic ovin. Va fi un contract de concesiune până în anul 2032", a declarat acţionarul majoritar al Agricost SA, Constantin Duluţe.

În ultimii ani, Agricost SA a cultivat în principal grâu pe cele peste 50.000 de hectare de teren agricol pe care le-a concesionat în Insula Mare a Brăilei, fiind cel mai mare producător agricol din ţara noastră. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Știința oficială i-a declarat lucrările „pseudoștiință”. Colegii râdeau. Presa îl acuza de șarlatanie

2 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

3 VIDEO Armand Goșu / Cei care au anulat alegerile din România au făcut jocul Rusiei

4 Stenograme explozive / când l-a avertizat Putin pe Bush că Ucraina va declanșa o confruntare de durată

5 Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”