Duma de Stat a aprobat suspendarea acordului ruso-american asupra plutoniului

Camera inferioară a parlamentului rus, Duma de Stat, a aprobat miercuri decretul semnat de președintele rus Vladimir Putin privind suspendarea acordului cu SUA asupra plutoniului cu destinație militară, au informat agențiile de presă ruse, relatează Reuters.

Acordul a fost încheiat în 2000 între Rusia și SUA și prevede eliminarea surplusului de plutoniului destinat producerii armelor nucleare.

Agențiile de presă ruse au anunțat că suspendarea a fost aprobată de 445 din cei 450 deputați din Duma de Stat, camera inferioară a parlamentului rus.

Acordul, semnat în 2000 și care a intrat în vigoare în 2010, a fost suspendat ca urmare a "apariției unei amenințări la adresa stabilității strategice și ca rezultat al unor acțiuni neprietenoase ale SUA față de Federația Rusă", se arată în decretul semnat de președintele rus Vladimir Putin .

Liderul de la Kremlin a declarat anterior că va reaplica acest tratat dacă vor fi retrase trupele și echipamentele militare desfășurate de SUA în statele est-europene membre ale NATO și dacă vor fi ridicate sancțiunile impuse Moscovei.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Înalta Curte a deblocat procesul în dosarul „lovitură de stat”: Călin Georgescu și Horațiu Potra, în judecată

2 Ion Sturza / „Moldovenii risipesc energia României, au arătat degetul mijlociu”

3 Victor Ponta revine cu un partid nou: cum poate frâna AUR și ajuta președintele în 2028

4 Devastator mesaj! / Fost judecător suprem acuză Curtea de Apel București de „sabotaj” în cazul Negoiță

5 Bulgaria înregistrează exporturi record de energie: Un „miracol” în contextul crizei Dunării scăzute