Ecuador: Trei alpinişti au murit şi alţi doisprezece au fost răniţi în timp ce escaladau vulcanul Carihuairazo

„O femeie de 47 de ani şi doi bărbaţi de 45 şi 50 de ani au murit”, au anunţat serviciile de urgenţă ECU911 într-un comunicat.

„Din cauza condiţiilor meteorologice şi a faptul că s-a înnoptat, nu a fost posibilă evacuarea cadavrelor”, se mai arată în comunicat.

Cei doisprezece răniţi, cu vârste cuprinse între 39 şi 58 de ani, au fost transferaţi la spitale din oraşele Riobamba şi Ambato.

Alpiniştii încercau să atingă vârful vulcanului din Anzii Centrali când au căzut 60 de metri. Carihuairazo, un vârf de 5.018 metri situat în provincia Tungurahua, este aproape de vulcanul Chimborazo, cel mai înalt vârf din ţară, care se ridică la peste 6.200 de metri.

Operaţiunile de recuperare a cadavrelor decedaţilor, toţi ecuadorieni, vor continua duminică.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Comuna din România unde se construiește primul centru de date din lume cu Inteligență Artificială Cuantică

4 SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate

5 Scena virală cu tânăra din Coreea care străbate România pe bicicletă. „Nu intră bine în țară că se întâlnește cu valorile noastre”