Egipt: O prezentatoare tv care a făcut o emisiune despre dreptul mamelor de a fi celibatare, condamnată la închisoare

Justiția egipteană a condamnat în această săptămână la trei ani de închisoare o prezentatoare de televiziune care a consacrat o emisiune dreptului femeilor de a deveni mame în afara căsătoriei, relatează AFP.

Sursa foto: www.spiegel.de

Doaa Salah, care prezintă o emisiune săptămânală pe un canal privat, a fost găsită vinovată de "ultraj la decența publică" și ar urma să plătească o cauțiune de 10.000 de lire egiptene (circa 488 de euro) pentru o amânare a executării pedepsei, în așteptarea unui posibil apel, potrivit unor surse judiciare.

În luna iulie, Doaa Salah a prezentat o misiune în cadrul căreia ea a vorbit despre maternitatea femeilor celibatare și s-a întrebat dacă este posibil pentru o femeie însărcinată "să se mărite doar pentru nașterea copilului ei, iar apoi să divorțeze, în baza unui acord prealabil".

Viața sexuală în cadrul căsătoriei rămâne un subiect tabu în societatea conservatoare din Egipt, notează AFP.

Plângerea împotriva prezentatoarei pentru "incitare la libertinaj" a fost depusă de un avocat. Apărarea poate face apel la verdict.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Dezvăluirile unui fost agent CIA despre jocurile de culise din Orientul Mijlociu: „N-ar fi pentru prima dată când face asta”

2 „I-am livrat șefului Poliției genți pline cu bani. O parte erau pentru Orbán” / Dezvăluirile unui fost interlop din Budapesta

3 Te apucă „zbârnâiala” după ce citești așa ceva...

4 Teheranul confirmă armistițiul anunțat de Trump și anunță deblocarea traficului în Strâmtoarea Ormuz

5 CTP, reacție la numirile făcute de Nicușor Dan la parchete: „N-o să-l întreb caragialește: «Amice, ești idiot?»