Egipt: Un inspector al Ministerului Antichităților, arestat pentru luare de mită

Un inspector al Ministerul Antichităților din Egipt a fost reținut de Autoritatea pentru Control Administrativ fiind acuzat că a primit 1,150 000 milioane de lire egiptene (65.000 de dolari) ca mită pentru a nu elabora un raport despre prezența unor vestigii arheologice pe un teren, relatează luni EFE.

Sursa foto: facebook.com/ Ministry-of-Antiquities

Agenția oficială de știri MENA a informat că, potrivit acestei Autorități, mita a fost plătită unei persoane care a cumpărat acest teren.

Potrivit legislației egiptene, rapoartele despre posibile vestigii arheologice elaborate de Ministerul Antichităților din Egipt sunt obligatorii pentru a putea primi autorizație de construcție.

Acuzatul, inspector pentru Antichități din cartierul Imbaba din capitală, se află de patru zile în arest împreună cu alți suspecți după ce au compărut în fața Procuraturii.

Experții egipteni asigură că 80 la sută din tezaurul faraonilor se află încă ascunse sub pământ.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor