Electricitatea costă din nou peste 200 de lei pe MWh, după ce miercuri era aproape gratis

Preţul energiei electrice pe piaţa spot a bursei de specialitate OPCOM a revenit joi la valori de peste 200 de lei pe MWh, după ce, miercuri, s-a tranzacţionat cu un ban în majoritatea intervalelor orare ale zilei, arată datele operatorului bursier, analizate de AGERPRES.

Aceasta deoarece consumul a fost foarte mic (în jur de 6.000 de MW), miercuri fiind 1 Mai, zi liberă legal, iar acest lucru s-a suprapus cu o producţie mare de energie eoliană (2.500 de MW), care este cea mai ieftină.

Ca urmare a preţului mic de pe piaţa din România, ţara noastră a exportat energie constant în ziua de miercuri, ajungându-se la peste 1.300 de MW în orele de seară.

Joi, însă, preţul pe piaţa spot are o medie de 229 lei pe MWh şi un maxim de 345 lei între orele 20:00 şi 21:00.

Consumul naţional era de 6.978 MW, la ora 11:10, iar producţia se ridica la 7.028 MW, diferenţa fiind exportată, potrivit informaţiilor oferite de Transelectrica.

Energia hidro este pe primul loc, cu 40% din producţie, urmată de cărbune (20%), nuclear (19%), fotovoltaic (10,3%), hidrocarburi (6,7%), eolian (1,8%) şi biomasă (0,8%). AGERPRES


populare
astăzi

1 Canalul Dunăre–Marea Neagră: colosul Dobrogei, între viziune și suferință

2 Barje scufundate în Dunăre / operațiune complexă pentru salvarea Unității 2 Cernavodă

3 Jumătate sunt de la PSD / Peste 50 de parlamentari, instruiți la școlile SRI și MApN...

4 Ucraina începe producția în masă a antirachetelor „Freyja” și testează cu succes prima sa rachetă balistică autohtonă

5 Misterul lui Regalianus / un dac, posibil rudă cu Decebal, împărat roman?