Elisabeta a II-a a acceptat demisia lui Cameron și a primit-o pe May pentru a-i încredința formarea guvernului

Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii a acceptat miercuri, în mod oficial, demisia premierului David Cameron, în cursul unei audiențe private la Palatul Buckingham, care a și făcut acest anunț, transmite AFP.

* David Cameron, la Palatul Buckingham pentru a-i înmâna demisia sa suveranei britanice

Suverana a primit-o apoi pe Theresa May pentru a-i încredința responsabilitatea de a forma noul guvern, căruia îi va reveni dificila misiune de transpune în practică ieșirea țării din Uniunea Europeană.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

5 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas