Elveţia introduce „căsătoria pentru toţi”

Peste 24 de ceremonii au avut loc în oraşul Zurich în prima zi de la intrarea în vigoare a legii în urma unui referendum.

Printre cei care au făcut acest pas s-au numărat inclusiv cupluri aflate deja în parteneriat civil şi care doreau să îşi schimbe statutul în cel de cuplu căsătorit.

La referendum, iniţiat de opozanţi ai căsătoriei între persoane de acelaşi sex, 64,1% dintre elveţieni s-au pronunţat în favoarea „căsătoriei pentru toţi”.

Poşta Confederaţiei Elveţiene a emis un timbru comemorativ pentru a marca acest eveniment. Pe timbru apar 30 de baloane legate între ele în forma unei inimi de culoarea curcubeului care se ridică spre cer şi cuvântul „da” scris în toate cele patru limbi oficiale ale Confederaţiei Elveţiene.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 A venit rândul lui Dîncu? / DNA a intrat „în raza” radarului militar de la Cârcea, care deservește și NATO / Procurorii investighează cum s-a aprobat cons…

2 SURSE Lista miniștrilor din Cabinetul Tomac. Cine sunt favoriții pentru portofoliile-cheie în Guvernul propus de Nicușor Dan

3 VIDEO „O să mai furi?” / Dialogul dintre Vâlcov și Ceaușescu

4 Dincolo de mituri și dacopatie. Cine au fost dacii reali: Arheologul Cătălin Borangic demontează clișeele din mentalul colectiv

5 Procurorii s-au dus cu mașina de numărat bani / 2 milioane de euro cash în casa lui Cristian Pomohaci