Elvețienii au votat, în cadrul referendumului, în favoarea planul Guvernului de răspuns la pandemie

Alegătorii elvețieni au susținut printr-o majoritate clară, duminică, în cadrul unui referendum, planul Guvernului de răspuns la pandemie, deschizând calea pentru prelungirea măsurilor excepționale ce vizează oprirea valulului în creștere a cazurilor de infecție cu coronavirus. În urma votului de duminică, guvernul a obținut votul unei majorități mai mari decât estima, 62,01% dintre alegători votând în favoarea legii adoptate la începutul acestui an privind acordarea de ajutor financiar persoanelor afectate de criza COVID-19 și în privința certificatelor COVID care furnizează dovada vaccinării împotriva COVID-19, recuperare sau un test negativ, documente care sunt obligatorii, în prezent, pentru accesul în baruri, restaurante și anumite evenimente./cstoica/sdm2

(REUTERS – 28 noiembrie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...